Energetický mix v regiónoch
Kľúčovým faktorom pre ľudstvo sa stáva rozvoj energetiky a jej dopad na životné prostredie. Mnohé organizácie bijú na poplach, aby sa získavanie energie stalo čistejším a ekologickejším pre svoje okolie. V energetike sa používa pojem energetický mix, ktorý v podstate znamená podiel primárnych zdrojov v určitom priestore. V tomto prípade hovoríme o krajinách a ich zdrojoch na výrobu energie. Fosílne palivá, jadrová energia či obnoviteľné zdroje sú primárne zdroje, ktoré slúžia napríklad na výrobu elektriny, paliva či vykurovanie.
O všetkom rozhodujú zdroje
Energetický mix v jednotlivých krajinách je podmienený viacerými činiteľmi. Dostupnosť zdrojov, rozsah energetických potrieb krajiny, politika a kultúra danej krajiny. Napríklad na Slovenskú sú zdroje na výrobu energie jadro (ktoré pokrýva takmer 50% energie), fosílne, vodné, obnoviteľné zdroje a import.
Dôležitosť čistej energie
Nová elektronika a progres elektromobility majú za príčinu to, že rok čo rok stúpa spotreba elektrickej energie. Slovensko nie je výnimkou a musí sa s týmto faktom vysporiadať. Po dokončení blokov v Mochovciach vzrastie výroba jadra, čo napomôže k celkovému pokrytiu regiónu. Klimatická politika Európskej únie je neúprosná, preto využívanie fosílnych zdrojov neustále klesá a bude to naďalej pokračovať. Cieľom je, aby obnoviteľné zdroje energie dosiahli 24% podielu vyrobenej elektriny do roku 2020. Slovensku chýba 1,5%, aby dosiahlo určenú hranicu. Boj s emisiami a s globálnym otepľovaním stále pokračuje a je len na nás a na našich autoritách, ako sa k tomuto problému postavíme.
Ako je na tom elektromobilita na Slovensku?
Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?