Počet nabíjacích staníc v Británii je momentálne vyšší než počet čerpacích staníc.
Automobilka Nissan odhadovala, že nabíjacie stanice prevýšia svojím počtom čerpacie približne v auguste roku 2020. Teraz však máme rok 2019 a nabíjačky hlásia víťazstvo. Hoci sú čerpacie stanice oveľa staršie, budovali sa v krajine roky a fungujú už viac než jedno storočie, nabíjacie stanice ich jednoducho počtom prekonali.
Prvá čerpacia stanica bola v Británii otvorená v roku 1919. Počet čerpacích staníc stúpal, no od roku 1970 zaznamenávajú štatistiky klesajúcu tendenciu. Momentálne by sme staníc narátali približne 8 400, pričom už toto číslo je nižšie, než na ktoré bola krajina v minulosti zvyknutá.
Nabíjacích staníc nájdeme v Británii približne 9 300 a je reálny predpoklad, že ich počet bude stúpať. Len Londýn za posledný rok zriadil viac ako 1 000 nabíjacích bodov a v blízkosti diaľnic sa vo veľkom budujú aj rýchlonabíjačky, ktoré by mali podporiť diaľkové cestovanie v rámci krajiny.
Nabíjačky možno budú povinné
Vláda sa poihráva aj s nariadením, ktoré by zaviedlo povinné budovanie nabíjačiek pre elektromobily v každej novej obytnej alebo v obchodnej budove. Dokonca zvažuje aj nabíjačku v rámci stĺpu verejného osvetlenia. Samozrejme, pri každej budove a stĺpe by zvažovala účelnosť a osoh tohto riešenia. Veľká Británia tiež tvrdí, že po roku 2040 bude v krajine zakázaný predaj nových benzínových a naftových vozidiel. Lídrom v týchto bezemisných cieľoch však ostáva Nórsko, ktoré od roku 2025 nebude predávať iné, ako elektrické a hybridné vozidlá. Nórom sa to darí a hoci je tam občas komplikované nájsť voľnú nabíjačku, v krajine jazdí na elektromobil už takmer polovica obyvateľov.
Dokonca aj na Slovensku zákon rieši budovanie nabíjačiek, prípadne ich predprípravu v nových nebytových budovách a výrazne obnovovaných nebytových budovách. Pravidlá budú nastavené podľa počtu parkovacích miest v budove.
Nabíjačky v budovách budú povinné
Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?