Keď v roku 2012 Elon Musk zakladal firmu SpaceX sledoval tým dva hlavné ciele. Prvým bola aktívna snaha o znižovanie cien za dopravu nákladov do vesmíru a druhým bolo splnenie jeho veľkého sna a tým bola kolonizácia Marsu. Poviete si, ťažko splniteľné. Oba spomínané ciele sa však Muskovi podarilo zhmotniť v rámci testovacej misie nazvanej Falcon Heavy Demo. Touto misiou pripravil svetu nevídanú show.
V utorok 06.02.2018 o 19:30 CET (13:30 EST) sa v Kennedyho vesmírnom stredisku na Floride na rampe 39A uskutočnil prelomový štart testovacieho letu raketoplánu z dielne spoločnosti SpaceX s názvom Falcon Heavy. Pre silné výškové atmosférické prúdenie došlo k reálnemu štartu nosiča až o 21.45 CET (15:45 EST) a to len 15 minút pre ukončením možnosti štartovať. V priebehu letu sa od rakety oddelili tri prvé stupne, dva z nich bezpečne pristáli v areáli Mys Canaveral a tretí minul miesto pristania a zrútil sa do Atlantského oceánu. Prvý štart so zatajeným dychom sledovali tisíce zvedavcov priamo na mieste, nehovoriac o obrovskom záujme širokej odbornej i laickej verejnosti, ktorý priebeh štartu sledovali v priamom prenose cez médiá. Sám Musk bol zo štartu maximálne nadšený a vyjadril sa, že sledovať simultánne pristávanie stupňov bolo pre neho najvzrušujúcejšou záležitosťou akú kedy videl. Ako sám uviedol, tento projekt je potvrdením toho, že aj bláznivé veci sa niekedy stávajú skutočnosťou.
Raketoplánu momentálne patrí prvenstvo vo výkonnosti a sile medzi vesmírnymi nosičmi. Je dvakrát výkonnejší než dnešné najvýkonnejšie nosiče. Jedná sa o naozaj ťažkú raketu, ktorá svojou váhou 1400 ton a dĺžkou 70 metrov prekonáva len legendárny americký Saturn V. Vznikla rozšírením menšej nosnej rakety Falcon 9 ku ktorej sa pridali dve pomocné vzletové raketové stupne a oproti Falconu došlo aj k výraznému navýšeniu motorov. Falcon Heavy má totiž až 27 motorov Merlin iD Block IV!!! Podľa predbežných parametrov by mala byť schopná dopraviť na nízku obežnú dráhu až 64 tonový náklad, prípadne viac ako 16 tonový náklad k Marsu!!! a pri tom bude schopná pohybovať sa rýchlosťou 11 km/s čo je po prepočte 39.600 km/h. Od Zeme prekoná úctihodnú vzdialenosť až 400 miliónov kilometrov.
Úlohou Falcon Heavy bolo vyniesť na obežnú dráhu testovací náklad v podobe elektromobilu Tesla Roadster prvej generácie. A pretože každé auto by malo mať svojho vodiča, na sedadlo bol pripútaný neživý pasažier - kozmonaut Starman v skafandri, ktorý bol vyvinutý pre loď Crew Dragon. Ak sa pýtate, prečo dostal spomínaný elektromobil možnosť byť pasažierom rakety, asi Vás pobaví vysvetlenia Elona Muska, ktorému sa skrátka páči myšlienka auta plávajúceho bezcieľne vesmírom, ktoré možno za milióny rokov objaví nejaká mimozemská civilizácia. Ďalším artefaktom v aute je kultový román Stopárov sprievodca po Galaxii od Douglasa Adamsa a svoje miesto si našiel aj ručník s nápisom Don’t Panic, ktorý odkazuje na dané dielo. Pod čelným sklom bol dokonca umiestnený malý model Tesla Roadster zo série Hot Wheels, samozrejme ako inak s figúrkou astronauta. Do taktov štartu hrala pieseň zosnulého nezabudnuteľného hudobníka Davida Bowieho Space Oddity. Celé toto úchvatné divadlo nahrávali tri farebné kamery s vysokým rozlíšením, ktoré poskytovali on-line streamový pohľad na našu planétu cez čelné sklo a bočné dvere roadsteru a na sociálnych sieťach boli vysielané niekoľko hodinové záznamy z tohto predstavenia plného neuveriteľných pohľadov.
Pri štarte sa okrem vizuálneho zážitku samozrejme testovali aj technologické parametre samotnej rakety a tiež funkčnosť a odolnosť štartovacej rampy a jej systémov. Musk pred štartom nosiča vyslovil dokonca obavu z explózie. Spoločnosť SpaceX si však overila, že Falcon Heavy je schopný bez porúch a prerušenia odpočtu odštartovať a vydržať zaťaženie pri maximálnom dynamickom namáhaní v atmosfére. Plán misie bol podľa vyjadrení hlavného predstaviteľa SpaceX splnený na 95% a Falcon Heavy bude spolu s jedným z najrýchlejších elektromobilov súčasnosti obiehať po eliptickej heliocentrickej dráhe okolo Slnka medzi Zemou a Marsom.
Muskova misia do vesmíru znamenala veľký sviatok pre fanúšikov kozmonautiky a týmto počinom sa v danom obore otvoril nový priestor pre napredovanie a aj realizáciu snov Elona Muska. Štart Falcon Heavy bol druhým nasledovanejším streamom na kanáli Youtube. A oprávnene. Vesmír nám očividne už nie je tak vzdialený ako kedysi.
Namiesto vo vesmíre, vyskúšajte jazdu na ľade
Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?