Moderné technológie v automobiloch nám priniesli značné pohodlie, ale aj viacero bezpečnostných rizík. Za posledné roky sa majitelia vozidiel musia čoraz viac brániť premysleným ťahom zlodejov. Štatisticky sa síce počet ukradnutých vozidiel znižuje, ale napriek tomu sú krádeže vozidiel stále veľkým biznisom. Stúpa totiž hodnota odcudzených vozov a to predovšetkým vďaka finančne nákladným súčiastkam, ktoré sú už dnes bežnou súčasťou vozidiel a to aj tých elektrických. Ak však vlastníte elektromobil od Tesly, máte to s bezpečnosťou a ochranou vášho štvorkolesového spoločníka oveľa jednoduchšie.
Elektromobily Tesla zlodeji neukradnú
Elektromobily od Tesly sú v podstate počítače na štyroch kolesách. Za posledné roky sa z nich stal doslova fenoménom, o ktorý majú záujem ako zákazníci tak aj zlodeji. Elektromobily pod touto značkou sú nielen moderné, dizajnové a ekologické, ale aj bezpečné. Sú chránené pred sofistikovanými krádežami, ale aj pred nebezpečným ovládaním na diaľku kyberkriminálnikmi. So svojimi vyspelými technológiami dáva Tesla zlodejom poriadne zabrať. Čo sa bezpečnosti týka, je popredu pred konkurenčnými spoločnosťami, ktoré produkujú na trh elektrické vozidlá. Za všetko hovoria štatistiky, ktoré poukazujú na dôležitý fakt. Takmer každá Tesla, ktorá bola svojmu majiteľovi odcudzená, mu bola aj vrátená. Hovoríme teda o takmer 100 % návratnosti, resp. úspešnosti objasnenia krádeží. A to už stojí za pozornosť.
Elektromobil Tesla sa dá jednoducho vystopovať
Vďaka novým a moderným technológiám, ktoré priniesli zákazníkom možnosť bezkľúčového otvárania, je čoraz ťažšie sa dostať do automobilov. Pri odcudzení Tesly musí zlodej najskôr hacknúť jej systém. Majitelia Tesiel majú výhodu v tom, že majú integrovaný GPS systém, pomocou ktorého je možné zistiť, kde sa vozidlo nachádza. Teda je možné ho vystopovať pomocou pripojenia k dátovej siete alebo aktívnej GPS anténe.
Riešenia automobilových spoločností proti krádežiam
Ak nevlastníte elektromobil od Tesly, nesmúťte. Aj iné automobily používajú inteligentné technológie zabraňujúce krádeži. Napríklad spoločnosť General Motors využíva systém OnStar, ktorý polícii od roku 1996 pomohol sledovať približne 100 000 odcudzených vozidiel. V roku 2008 dokonca spoločnosť uviedla novú funkciu, ktorá umožňuje na diaľku spomaliť vozidlo, ak je prenasledované políciou. Od spustenia bola táto funkcia v praxi použitá približne 1000 krát. Veľká časť zlodejov o nej vôbec nevedela, preto boli pri spomaľovaní kradnutého vozidla nemilo prekvapení.
Zlepšovanie bezpečnostných technológii
Vývojári elektromobilov neúnavne pracujú na zlepšovaní a zdokonaľovaní bezpečnostných technológií proti odcudzeniu alebo ovládaniu vozidla na diaľku. Avšak usilovne „pracujú“ aj zlodeji či IT experti, ktorí sa snažia poukázať na softvérové chyby elektrických vozidiel a hacknúť ich systém. Niektorí ITečkári dokážu systém vozidla ovládať do takej miery, že môžu naštartovať cez PC, šoférovať, otvárať a zatvárať okná, sklápať sedadlá alebo ovládať brzdový systém. Ich pokusy však nemajú dlhé trvanie a vždy naštartujú vývojárov k upgradovaniu existujúcich bezpečnostných opatrení. Tesla nedávno pristúpila k prideleniu kryptografického kľúča pre jednotlivé funkčné komponenty elektromobilu a to ku každému novému firmware. Kryptografická validácia tak poskytne vášmu elektromobilu zvýšenú bezpečnosť.
Výhody pre majiteľov elektromobilov
Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?