Všetko o elektrických autách
All4car

Jazda s elektromobilom v zime? Žiadny problém!

 

Zimné obdobie prináša motoristom nemalé komplikácie ako napríklad zľadovatené vozovky, zníženú viditeľnosť pri výdatnom snežení, zamrznuté sklá, zámky, dvere, či vybité batérie. Vo všetkých typoch vozidiel bez ohľadu na pohon sa v chladnom počasí znižuje ich dojazd. Ako teda fungujú elektromobily v zime? V prvom rade je nutné podotknúť, že zima a mráz nespravia z elektromobilu nepojazdné auto odkázané na prezimovanie v garáži. Faktom však zostáva, že nižšia teplota vzduchu má vplyv aj na zníženie dojazdu elektromobilu, nakoľko rýchlejšie klesá kapacita batérií.

 

Pri elektromobiloch studené počasie spomaľuje elektróny, ktoré sa pohybujú vo vnútri batérie. Lítium-iónové batérie majú pri nízkych vonkajších teplotách nižší výkon, preto sa dnes už väčšina elektrických áut dodáva s vyhrievacím systémom batérií. Jedná sa teda o systém kontroly batérií, ktorý sleduje a zaisťuje jej dostatočnú teplotu, aby sa batérie v zime nepodchladili.

 

 

 

 

Elektrický motor využíva v podstate všetku energiu, ktorú má. V skutočnosti je teda výkonnejší ako spaľovací, pretože dokáže efektívnejšie uviesť auto do pohybu. Elektromobily nepotrebujú dlhé zahrievacie štartovanie. Sú v podstate hneď pripravené na štart. Niektoré elektromobily majú automatické zahrievanie pneumatík, to znamená, že sa im rýchlo vyhrejú kolesá a na studenej ceste tieto vozidlá veľmi dobre „sedia“.

 

Elektromotor využívajú aj hybridné automobily. Majitelia hybridov sa nemusia obávať funkčnosti batérie ani pri nízkych teplotách. Výrobcovia zaručujú bezproblémový štart až do teploty -30 ˚C. Zimné podmienky znamenajú vyššiu spotrebu paliva pre akékoľvek auto bez ohľadu na typ pohonu. Ale keďže hybridy majú už pri štarte nižšiu spotrebu, sú úspornejšie aj v zimných podmienkach.

 

 

 

 

Zimná jazda s elektromobilom môže byť rovnako príjemná ako v ktoromkoľvek ročnom období. Zníženie kapacity batérií pri nižších teplotách sa dá úspešne minimalizovať a to za predpokladu, že majiteľ elektromobilu bude dodržiavať pár základných jednoduchých pravidiel. Poďme si ich v stručnosti pozrieť.

 

  1. Zostaňte zapojení – Nabíjanie e-áut v zimnom období si vyžaduje dlhší časový priestor a to hlavne ak nemáte k dispozícii systém, ktorý sám ohrieva batériu. K udržaniu optimálnej teploty batérie využívajú elektromobily elektrickú energiu. To znamená, že aj keď je batéria plne nabitá, pre jej zahriatie je vhodné nechať ju zapojenú v nabíjaní pokiaľ s vozidlom nie ste pripravení na výjazd.
  2. Využívajte možnosť zahrievania auta - Z praktického hľadiska je výhodnejšie k zahrievaniu vozidla využívať energiu zo siete ako priamo z batérie. Stačí teda vozidlo pred cestou zahriať priamo zo siete. V tomto prípade si môžete užiť hneď dve výhody. Batéria zostane plne nabitá a ušetrí sa tým energia, ktorú by ste museli minúť na vyhrievanie auta počas jazdy a zároveň sa v zime posadíte do príjemne vyhriateho interiéru.
  3. Parkujte vo vnútri – Majiteľ vozidla, ktorý zároveň vlastní aj garáž resp. tepelne izolovanú miestnosť, by mal tento benefit v plnej miere využívať. Aj keby bolo v garáži len o pár stupňov teplejšie ako vonku, tak sa to prejaví na dojazde elektromobilu. Dlhodobé státie v mraze a následné vyhrievanie výrazne znižuje dojazd a má vplyv na spotrebu energie. Navyše nemusíte znižovať kapacitu dojazdu rozmrazovaním námrazy, ktorá sa tvorí na autách v exteriéroch.
  4. Používajte vyhrievanie sedačiek - Skôr než naskočíte do zahriateho vozidla, prepnite si vyhrievanie z interiéru len na vyhrievanie sedačiek. Samozrejme ak vám technologické parametre vášho auta túto možnosť poskytujú. Na takýto typ vyhrievania totiž spotrebujete oveľa menej energie ako pri celointeriérovom vyhrievaní.
  5. Pravidelne si kontrolujte tlak v pneumatikách – Keď sa ochladí, tlak v pneumatikách jemne klesá a následne sa tak zvyšuje trenie na vozovke. Od tlaku totiž závisí pohodlnosť a hlavne bezpečnosť jazdy.

 

Každý majiteľ elektromobilu môže týmito jednoduchými krokmi poskytnúť sám sebe väčší komfort zo zimnej jazdy. Na zdokonaľovaní týchto ekologických áut neúnavne pracujú aj samotní výrobcovia. Ich cieľom je predovšetkým zvýšenie dojazdu. Automobilky testujú elektromobily v náročných podmienkach, aby funkčnosť batérií bola čo najvyššia. Jasným dôkazom odolnosti elektromobilov sú drsné severské cesty hlavne v Nórsku, po ktorých sa premávajú tisíce áut na elektrický pohon. Onedlho by sa tak pochybnosti ohľadom kapacity a dojazdu elektromobilov v extrémnejších podmienkach mali stať zbytočnými.

 

 

 

Zostaňte zapojení - my vám s tým pomôžeme

 

Nabíjanie pre elektromobily

 

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?