Máte nadšenie pre autá a myšlienka autonómnej dopravy vás láka aj profesne? Možno by ste sa radi uplatnili pri vývoji fascinujúcich vozidiel budúcnosti, no neviete, kde začať. Pre začiatok vám nesmú byť cudzie tieto pojmy.
Všeobecne sa za najpopulárnejší (na písanie systémového a aplikačného softvéru) považuje jazyk C. Cestu si však budete musieť nájsť aj k jazyku C++, ktorý je nadstavbou k C. Rozširuje ho o vlastnosti objektovo-orientovaného programovania. Ak viete písať v C++, ste len krok od ovládania Javy, ktorý je v tomto odvetví takisto vysoko cenený. Trojicu objektovo-orientovaných programovacích jazykov vo vašom CV by mal uzatvárať Python. Unikátna syntax, na ktorej je založený, vám (našťastie) uľahčí jeho učenie.
Skriptovanie (Shell skript)
Ak chcete vyniknúť v akomkoľvek vývojárskom prostredí, musíte vedieť rozdávať príkazy. V tomto prípade je nutné ovládať písanie skriptov v programe Shell.
Spracovanie obrazu
Ide o samostatnú oblasť aplikovanej informatiky. Pre vývojárov je spracovanie obrazu nenahraditeľnou zručnosťou, vďaka ktorej dokážu pomocou rôznych algoritmov a metód získať potrebné informácie zo vstupov v podobe konkrétnych obrazov.
Nadšenie pre umelú inteligenciu a najmä znalosti o nej sú vo svete autonómnych vozidiel jedny z najdôležitejších. Na teórii umelej inteligencie je postavený celý princíp autonómnosti (nielen) áut.
Je podoblasť umelej inteligencie, ktorá vo vývoji robotických vozidiel umožňuje strojom učiť sa rôzne atribúty získané z reálneho sveta a následne ich vyhodnocovať a správne na ne reagovať bez toho, aby na to boli vopred naprogramované. Úzko súvisí s rozpoznávaním obrazu, predvídaním, či s navigáciou.
Práca so systémami Git a Matlab
Git bol pôvodne nízkoúrovňový nástroj, vyvinutý pri tvorbe jadra operačného systému Linux. Neskôr sa z neho stal kompletný systém na správu revízií, bez ktorého sa dnes obíde len máloktorý profesionálny softvérový vývojár.
Interaktívny systém Matlab ponúka programovacie prostredie (s vlastným programovacím jazykom) v súčasnosti využívané na matematické výpočty, programovanie, či počítačové simulácie. Svoj systém autonómneho riadenia v ňom vyvíja a testuje napríklad spoločnosť TESLA.
Úspech pri vývoji áut (vo všeobecnosti) závisí od práce so zabudovanými softvérami. Dôkazom sú riadiace jednotky spaľovacích motorov, či systémy ABS. Technologicky ide o situáciu, kedy je riadiaci počítač úplne integrovaný do zariadenia, ktoré ovláda. Väčšinou ide o jednoúčelové zariadenia určené na jednu konkrétnu činnosť.
Všetko dôležité o elektromobiloch
Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?