V súčasnej dobe veľa dopravných prostriedkov na svoju činnosť využíva elektrickú energiu. Elektromobilita však nezahŕňa len elektromobily. Moderným a čoraz obľúbenejším dopravným prostriedkom sa stali elektrické kolobežky. Klasická kolobežka je vynálezom 19. storočia a v minulosti bola vnímaná skôr ako detská hračka. Elektrické kolobežky sú vizuálne podobné bežným kolobežkám, ale výrazne sa od nich líšia svojou funkčnosťou. Predstavujú veľmi kompaktný dopravný prostriedok na kratšie vzdialenosti a vďaka minimalistickému dizajnu sú veľmi pohodlnou alternatívou dopravy. V poslednom období sa stali doslova fenoménom. Majú nielen veľmi jednoduché ovládanie, ale vďaka skladacej konštrukcii sú ľahko prenosné. Sú teda ideálne na výlety, cestu do práce či rýchle nákupy. Väčšina modelov nefunguje bez vašej asistencie, to znamená, že sa musíte viackrát odraziť a až potom za vás pracuje elektromotor.
Výhody elektrických kolobežiek
Používanie elektrokolobežiek má viaceré výhody. Uvedieme tie najzaujímavejšie, ktoré vás určite prinútia aspoň pouvažovať nad jej kúpou.
Čo poháňa elektrické kolobežky?
Elektrokolobežky sú vybavené elektromotorom a batériou. Výkon motora sa pohybuje v rozpätí od 250 do 500 W a kapacita batérie v rozpätí od 4,4 do 13 Ah. Čo sa týka rýchlosti dobitia, e-kolobežka sa dobije na 100 % za 4 až 8 hodín. Elektrické kolobežky používajú dva druhy elektrického pohonu a dva druhy batérií.
Klasický elektrický pohon, ktorý prenáša silu na koleso cez ozubené kolesá a reťaz. Výhodou je nižšia cena, ale zároveň s cenou klesá aj kvalita a teda má nižší dojazd a väčšiu spotrebu, zvýšenú poruchovosť a väčšia váhu motora. Používa sa aj elektrický pohon, ktorý je umiestnený v kolese. Ide o bezdotykový motor, ktorý funguje na princípe striedania prúdov vplývajúcich na koleso, v ktorom sú umiestnené magnety. Takýto motor má pomerne tichú prevádzku, je počuť len zvuk kolies. Na dosiahnutie výkonu stačí 3x menší výkon motora, má nižšiu spotrebu, dlhší dojazd a nižšiu váhu. Takéto pohony sú bez výskytu porúch a s nízkou potrebou údržby, pretože neobsahujú trecie časti. Samozrejme, v nadväznosti na tieto kvality úmerne rastie aj nákupná cena.
Batérie elektrokolobežiek
Čo sa týka batérií, klasické olovené batérie (gélové alebo lead-acid) sú cenovo lacnejšie, ktoré práve kvôli cene majú až 10x väčšiu váhu, 3 - 4x nižšiu životnosť – to znamená, že vydržia len cca 250 cyklov dobíjania, majú slabšiu kapacitu, pracujú s menším prúdom a napätím, sú viac poruchové a viac náchylnejšie na poškodenia pri rôznych nárazoch a tiež sa pomalšie nabíjajú. Oproti tomu lítiové batérie (li-ion alebo lítium-iónové) sú drahšie, ale zároveň poskytujú vysokú schopnosť uchovať elektrickú energiu v nižšom objeme článku, sú ľahšie, vedia pracovať s vysokým napätím a prúdom a vydržia až 800 - 1 500 cyklov.
Prepojenie e-kolobežiek s Bluetooth
Pri niektorých elektrických kolobežkách výrobcovia umožnili aj prepojenie so smartfónom, pretože sú vybavené technológiou Bluetooth. Následne si potom môžete plánovať cestu alebo si sledovať najazdené kilometre.
Predaj elektrických kolobežiek
Ako správne jazdiť na elektrickej kolobežke?
Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?