Svet automobilov sa nám mení pred očami a čakajú ho veľké zmeny. Jednotlivé štáty kvôli ochrane životného prostredia pred smogom plánujú zákaz používania vozidiel využívajúcich energiu fosílnych palív a obmedzujú ich výrobu. Vozidlá so spaľovacími motormi postupne uvoľňujú miesto na trhu ekologickejším elektrickým dopravným prostriedkom. Veľká časť automobiliek sa kvôli stúpajúcemu dopytu spotrebiteľov po elektrifikovaných autách a aktívnej snahe o ochranu životného prostredia zameriava na vývoj a výrobu elektromobilov, hybridov či plug-in hybridných áut.
Prvenstvo v predaji elektromobilov v Európe
V Európe má popredné postavenie v predaji elektromobilov Nórsko, ktoré je právom považované za raj elektromobilov. V minulom roku tu totiž predaj hybridných a elektrických automobilov dosiahol hranicu 52 % zo všetkých predaných nových vozidiel. Autá využívajúce alternatívne pohony tak prvýkrát v histórii predbehli počet registrovaných vozidiel s klasickým spaľovacím motorom a prvýkrát tak klesol podiel vozidiel s fosílnymi palivami na predaji áut pod hranicu 50 %. To v praxi znamená až 8 034 predaných „zásuvkových“ vozidiel, z ktorých elektromobily predstavujú 5362 a plug-in hybridy 2672 vozidiel. Najpredávanejším vozidlom sa stal Nissan Leaf s 2172 kusmi, ktorý dokonca predbehol aj Teslu Model X (727 predaných) a Model S (676 predaných).
Podpora elektromobilov v Nórsku
K vysokej obľube elektromobilov v Nórsku prispievajú najmä veľkorysé dotácie, ktoré nórska vláda poskytuje pre spotrebiteľov a zároveň rôzne finančné výhody, akými sú oslobodenie od niektorých poplatkov a daní či možnosť zvýhodneného parkovania. Oproti tomu Nóri zaviedli na autá so spaľovacími motormi aj vyššiu daňovú záťaž a cestné mýto. Za vysokým predajom sa však skrýva aj ekologické zmýšľanie samotných Nórov, ktorí si elektroautá nabíjajú väčšinou doma a berú ich nielen ako príspevok ekológii, ale zároveň ako prestíž. Väčšinu elektrickej energie Nórsko vyrába vo vlastných vodných elektrárňach, čo prispieva k znižovaniu emisií.
Predaj elektromobilov v Číne
V štatistických súbojoch s Nórskom nezaostáva ani Čína. Predaj a popularita elektrických áut v krajine výrazne narastá. Minulý rok tam predajnosť elektromobilov vzrástla o viac ako 50 % na 777 tisíc. Čína sa tak s veľkým odhodlaním snaží nielen o zníženie vysoko znečisteného ovzdušia, ale aj o eliminovanie závislosti na dovoze ropy či podpore rozvoja vlastných elektromobilových technológií. Oproti tomu sa v USA, ktoré predstavujú druhý najväčší trh s elektromobilmi, počet registrácií nových elektromobilov zvýšil iba o 24 % na približne 194 000 vozidiel.
Vzrast predaných elektromobilov za posledný rok
V európskych krajinách sa dlhodobo otvorene hovorí o zákaze predaja alebo používania áut spaľujúcich fosílne palivá, čo samozrejme nahráva do kariet výrobcom a predajcom eletromobilov. Podľa štatistík Európskej asociácie výrobcov vozidiel vzrástol v roku 2017 v Európskej únii počet predaných elektromobilov o 37,6 %. Mnohé štáty už predstavili konkrétne plány smerujúce k obmedzeniu využívania áut s vysokým podielom emisií. V Nemecku v roku 2017 vzrástol predaj elektromobilov o 117 %, predajnosť sa zvyšovala aj vo Francúzsku či Veľkej Británii. Aj napriek tomu však Nemecko ako aj zvyšok Európy zaostáva v počte predaných elektrovozidiel.
Predajnosť elektromobilov na Slovensku
Na Slovensku si majitelia v roku 2017 zaregistrovali 108 279 nových osobných áut, nákladiakov a autobusov. Z nich 3 % tvoria vozidlá na alternatívne palivá, teda na zemný plyn, LPG, elektromobily a hybridy. Spotrebiteľom sa predĺžil termín na získanie dotácie na kúpu elektromobilu či plug-in hybridu do 30.06.2018. Príspevok bol zatiaľ využitý na kúpu 495 vozidiel a celkovo sa na Slovensku predalo 2145 hybridov a elektromobilov.
Aká bude budúcnosť elektromobilov?
V minulosti sa elektromobily a hybridy považovali za dopravné prostriedky budúcnosti. Budúcnosť však prichádza míľovými krokmi a elektromobilový priemysel už teraz zaznamenáva výrazný vzostup. CAM očakáva prudký nárast predaja elektrických vozidiel na najdôležitejších automobilových trhoch cca od roku 2020 a taktiež predpovedá v období nasledujúcich 10 až 15 rokov na tomto trhu zlom. Do roku 2020 by sa podiel elektromobilov v rámci globálneho predaja mal zvýšiť so súčasných 2,5 % na 6 % a do roku 2030 by sa tieto čísla mali dostať na hranicu 25 – 40 %. To však pochopiteľne znamená, že aj napriek snahe o zákaz spaľovacích motorov si tieto ešte zopár rokov udržia prevahu oproti elektrickým motorom. Zmeny sa však budú diať postupne a vyžiadajú si okrem iného aj skvalitňovanie a rozširovanie dobíjacej infraštuktúry, zvyšovanie dojazdu elektromobilov, obnovu kapacity akumulátor a samozrejme znižovanie vysokej ceny vozidiel.
Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?