Všetko o elektrických autách
All4car

Vyberáme elektromobil do reálnej prevádzky

 

Keď napíšeme, že nie je auto ako auto, povieme verejne názor všetkých, ktorí sa práve rozhodujú akého štvorkolesového miláčika kúpiť do garáže. V prípade výberu z rady elektromobilov platí, že výber by mal byť ovplyvnený najmä typom trás, ktoré budeme s autom absolvovať. Takisto by sme mali mať určitú predstavu – očakávania, ktoré by vozidlo malo spĺňať – napríklad v oblasti nabíjania či dojazdu.

 

 

Dochádzam denne, aj po diaľnici

Dennodenný presun do práce obnáša v priemere 80 až 100 km jazdy. Diaľnica je ako faktor pri výbere auta veľmi dôležitá, pretože rýchlejším spôsobom jazdy sa aj rýchlejšie čerpá zásoba energie v aute. Takéto autá potrebujú bohatšiu technologickú výbavu než autá určené na krátke trasy. Pýšia sa tempomatom, ktorý využijete v kolónach, sledovaním jazdných pruhov či mŕtvych uhlov.

 

Rýchlonabíjanie elektromobilov netreba podceniť. Nie všetky typy áut podporujú jednosmerné rýchle nabíjanie (nabíjanie priamo do batérie), čo výrazne predĺži vaše státie na nabíjacej stanici. Je pravda, že ak vám do cieľa, napríklad domov, kde máte nabíjačku, chýba pár kilometrov, stačí vám na rýchlonabíjačke stráviť maximálne 15 minút. V princípe totiž rýchlonabíjanie funguje tak, že na 80 - 90 % sa batéria nabije rýchlo, ale do plného, stopercentného stavu, by ste sa načakali minimálne dvakrát toľko. Príklad: Hyundai  IONIQ vypína rýchle nabíjanie pri úrovni 94 %, potom rýchlosť nabíjania rapídne klesá a na dobitie do 100 % musíte čakať 30 - 40 minút.

 

Ak hľadáte takéto auto, vyberajte Hyundai IONIQ Electric, Nissan Leaf druhej generácie, Hyundai KONA Electric alebo Jaguar i-Pace.

 

 

 

 

Len do mesta a späť

Nie, nie je luxus mať auto len na „mestské účely“. Vezmite si napríklad matky na materskej, ktoré skutočne potrebujú ísť len na nákup, do škôlky, na ihrisko. Mini krátke trasy, ktoré denne absolvujú a možnosť hneď si doma nabiť auto z nich robí kandidátov na mestské typy elektromobilov s chudobnejšou, ale dostačujúcou výbavou. Tento typ vozidla oceníte aj na denné presuny do práce v rámci mesta, alebo nákupy. Takže mestské elektroautá sú výhodnou voľbou aj pre firmy.

 

Nabíjanie týchto áut je lacnejšie, predpokladá, že využívate domáce (alebo teda firemné) podmienky, v ktorých sa vie auto nabiť v priemere za 8 až 12 hodín (230 V zásuvka). Pri použití wallboxu sa čas nabitia skráti na 4 až 8 hodín. Treba podotknúť, že auto nevybijete úplne, takže finálna doba nabíjania môže byť kratšia. Domáce nabíjanie má obrovskú výhodu v tom, že večer auto „pripojíte“ a ráno nájdete pripravené na jazdu. Ak sa dobíjate vo firme, určite počas času nabíjania viete vybaviť kopec ďalších dôležitých vecí.

 

Pozor, nie všetky autá, ktoré by sme zaradili k mestským typom elektromobilov, podporujú rýchlonabíjanie. Príkladom je Renault Zoe, ktorý jednosmerné rýchle nabíjanie nepodporuje , spolieha sa na svoju internú nabíjačku, ale na verejných nabíjačkách sa vie dobiť pomerne rýchlo.

 

Do tejto kategórie patrí napríklad dobre predávaný Renault Zoe.

 

 

 

Najpredávanejšie elektromobily na Slovensku

 

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?