Ako môžu praktickým dobíjateľným Li-ion batériám konkurovať „obyčajné“ jednorazové? Jednoducho. Dôležité je len nájsť tú správnu alternatívu. Mnoho odborníkov sa zhoduje na tom, že najbežnejšie lítiové akumulátory by postupne mohli nahradiť hliníkovo-vzduchové batérie. Tie sú menšie, ľahšie aj menej nákladné.
Problém vyriešený
Pre objektívnosť treba spomenúť aj nevýhody hliníkovo-vzduchových batérii. Ide najmä o jedno, avšak zásadné obmedzenie, ktorým je korodovanie kovových elektród v čase, keď sa aktívne nepoužívajú. Tím skúsených odborníkov z MIT však objavil spôsob, ako vyriešiť aj tento problém. Prekonali ho tak, že elektrolyt v čase pohotovostného režimu nahradili olejom. Tým je povrch kovových elektród v akumulátore ochránený pred neželanou koróziou. Tá totiž môže znižovať kapacitu hliníkových batérií až o 80% v priebehu mesiaca. Keď sa potom batéria znovu začne používať, olej sa opäť nahradí elektrolytom a obnoví sa jej kapacita.
Široké využitie
O praktickom využití hliníkovo-vzduchových batérií sa hovorí vo viacerých segmentoch. Známy je dopyt zo strany automobiliek vyrábajúcich elektromobily. Nad potenciálom batérií na hliníkovom základe uvažujú aj technologické firmy ako sú Apple či Google, ktoré sa neustále usilujú zvýšiť životnosť batérií vo svojich, čím ďalej prepracovanejších, zariadeniach a technológiách.
Ako inak nahradiť lítiové batérie?
Hliníkové akumulátory sú zaujímavou (nie však jedinou) možnosťou s potenciálom nahradiť zastaralé riešenia. Jednou z alternatív je aj komerčné zavedenie batérií s pevným elektrolytom. Podobne ako pri hliníkovo-vzduchových batériách je ich plusom vyššia kapacita, nižšia cena a menšie rozmery. Záujem o ich výrobu a rozmach v tomto smere zaznamenali v poslednom čase najmä v Číne.
Nabíjačky podľa značky elektromobilu
Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?