Všetko o elektrických autách
All4car

Zlyhávajú asistenčné systémy vozidla?

 

Automobilový priemysel prechádza v súčasnej dobe obrovskými zmenami. Revolúciu okrem elektromobilov spôsobujú aj autonómne vozidlá. Ide o vozidlá „bez šoféra“, ktoré disponujú schopnosťou sledovať okolité prostredie a pohybovať sa v rámci neho bez ľudského zásahu. Technológia autonómneho riadenia má 5 rôznych levelov.

 

 

K čomu slúžia autonómne vozidlá?

Autonómne vozidlá by mali eliminovať zlyhanie ľudského faktora pri šoférovaní a posunúť bezpečnosť jazdenia na výrazne vyššiu úroveň. V moderných automobiloch akými sú aj autonómne autá je nainštalovaných viacero rôznych asistenčných systémov. Z časti sa už dostávajú aj do lacnejších modelov áut a dá sa očakávať, že sa čoskoro stanú povinnou výbavou našich štvorkolesových miláčikov.

 

 

Ako pôsobia asistenčné systémy?

Mnohí vodiči sú však už teraz preťažení z množstva moderných technológií vrátane asistenčných systémov, ktorými sú vybavené ich vozidlá a často ani nevedia adekvátne využiť rôzne technologické a bezpečnostné vychytávky svojich vozidiel, vďaka ktorým by mohlo byť cestovanie nielen pohodlnejšie, ale aj bezpečnejšie. Automobilové koncerny doslova súťažia o to, ktorý z nich prinesie na trh auto s najbezpečnejšími asistenčnými systémami (PAS, DAS). Nehovoria vám nič skratky ACC, MBS, TSA či LKA? Všetko sú to rôzne druhy asistenčných systémov, o ktorých sa viac dozviete po kliknutí na link. Asistenčný systém vám napríklad poskytne informácie o stave premávky, upozorní na riziko nárazu, posilní brzdný účinok alebo automaticky zabrzdí, dokáže udržovať primeranú rýchlosť, korigovať jazdnú dráhu alebo prepínať svetlá. Všetky tieto vlastnosti a mnohé ďalšie pomáhajú zvyšovať vašu bezpečnosť, no treba ich vedieť správne používať.

 

 

Prvá nehoda elektromobilu Tesla

O tom, že aj moderná technológia a prítomnosť asistenčného systému môže zlyhať svedčia viaceré nehody. V máji tohto roku mal elektromobil Tesly nehodu, pri ktorej zomreli dvaja ľudia a tretí sa zranil. Americký úrad pre bezpečnosť cestnej premávky NTSB okrem tejto nehody vyšetruje aj tri ďalšie nehody Tesly. Dve z nich sa týkajú zlyhania systému Autopilot. Nakoľko počet takýchto nehôd pri vozidlách používajúcich Autopilota Tesly stúpa, britská spoločnosť Thatcham Research, ktorá sa špecializuje na bezpečnosť automobilov a testuje ich pre poisťovne, sa rozhodla zhodnotiť asistenčné systémy pre Autopilot Tesly. V testoch sa zamerali na zistenie, ako tieto systémy fungujú, ktoré situácie sú pre nich problémové, ako indikujú svoju aktivitu, ako sledujú vodiča, ale zaujímal ich aj marketing spojený s uvedeným asistenčného systému na trh.

 

 

Vyšetrovanie nehody elektromobilu

Spoločnosť Thatcham Research dospela k záveru, že výrobcovia by mali zodpovednejšie a jasnejšie vysvetliť vodičom, aký je rozdiel medzi systémom asistenčnej jazdy a autonómnym vozidlom. Niektoré moderné systémy používajú totiž zavádzajúce názvy a môžu tak vodičov presvedčiť, že ich vozidlo je plne autonómne. Asistenčné systémy však len udržujú vozidlo v jazdnom pruhu, kontrolujú jeho rýchlosť a udržiavajú ho v bezpečnej vzdialenosti od vozidla idúceho pred ním.

 

 

Ako jazdiť bez nehody

Vodiči by sa tak mali naučiť, do akej miery sa môžu na asistenčné systémy spoľahnúť, čo od nich očakávať a ako správne vyhodnotiť údaje, ktoré im poskytujú. Dôležité, je aby sme  boli schopní v čo najväčšej miere využívať systémy asistencie ale zároveň nepreceňovali ich možnosti. Nezabudnite neustále udržiavať kontrolu nad vozidlom aby ste boli v prípade potreby schopný adekvátne reagovať. Ide predsa o vašu bezpečnosť. Asistenčné systémy sú vyvinuté pre podporu vodičov ale nie na plnú kontrolu vozidla.

 

 

 

Na trhu bude čoskoro dostupná aj taxislužba bez vodiča

 

Zistite viac

 

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?